loader image

10 štatistík o brandingu ktoré potrebujete vedieť v roku 2023 | infografika |

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK:

Vaša značka je vašou šancou povedať svojim zákazníkom príbeh.
Branding nie je len logo, ktoré navrhujete, písmo, ktoré používate, alebo produkty, ktoré predávate. To sú všetky tieto veci a ešte oveľa viac. Je to zákaznícka skúsenosť, ktorú poskytujete. Je to filozofia, ktorú prijímate, a kultúra, ktorej sa držíte. Značka je pocit, ktorý podnikanie v zákazníkoch vyvoláva – je to to, čo robí vašu firmu jedinečnou.

 

A pokiaľ ide o online podnikanie, branding nie je iný. Navštívili ste niekedy webovú stránku a boli ste okamžite zmätení? Možno ste si neboli istí, čo predávajú alebo aké služby ponúkajú. Mnoho spoločností má problém vysvetliť, čo robia a ako to robia. A nikto nechce kupovať to, čomu nerozumie.

 

Stratégia vašej značky by mala viesť k tomu, ako a čo komunikujete so svojimi zákazníkmi. Ako firma by ste sa mali snažiť humanizovať svoju značku. Musíte myslieť v zmysle hodnoty poskytovanej vašim zákazníkom. Váš branding môže pomôcť odlíšiť vašu firmu od konkurencie. Môže vám pomôcť odlíšiť sa od iných a uviesť na trh vaše charakteristické vlastnosti.

 

Značka sa však nevybuduje cez noc. Zaberie to čas. A častejšie, ako by sme si mysleli, potrebuje z našej strany trochu postrčiť správnym smerom. Preto sme dali dokopy tento návod, ako vybudovať značku. Dajte svojej značke impulz správnym smerom, ktorý potrebuje.

 

Vaša značka formuje vašu firmu a to, ako ju ľudia vnímajú. A existuje veľa faktorov, ktoré formujú vašu značku. Ak vás teda zaujíma, prečo je značka dôležitá a čo si o nej myslia vaši zákazníci, máme pre vás odpoveď. Poďme na 10 najlepších štatistík značky, o ktorých by ste mali vedieť v roku 2023.

1. Autenticita je pre značky dôležitá

Je to vek autenticity a značky sa musia stať skutočnými, ak sa chcú spojiť so svojím publikom. 88 percent spotrebiteľov tvrdí, že autenticita je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o tom, aké značky sa im páčia a ktoré podporujú (Stackla, 2021).


Spotrebitelia chcú, aby značky boli čestné. Preto nie je prekvapujúce, že spotrebitelia očakávajú, že spoločnosti, od ktorých nakupujú, budú autentické v spôsobe, akým sa prezentujú a vykonávajú svoje podnikanie. Autenticita značky je však relatívne nedávny koncept, ktorý presadzujú najmä mileniáli, ktorí majú tendenciu byť hlasnejší, pokiaľ ide o ich požiadavku na autentickosť.


Táto požiadavka sa vzťahuje aj na Gen Z. Mileniáli a spotrebitelia generácie Z očakávajú, že sa firmy budú starať o viac než len o svoje zisky, a ak to od značky neuvidia, nebudú váhať hľadať inú značku, ktorá to robí.


Značky môžu začať byť autentickejšie tým, že budú transparentné a konzistentné vo svojej značke a správach tým, že budú mať hodnoty, ktorým môžu zostať verné, a čo je najdôležitejšie, budú úprimné. Týmto spôsobom budú môcť budovať dlhodobé vzťahy so svojimi zákazníkmi a potenciálnymi zákazníkmi.

2. Spotrebitelia nakupujú na základe dôvery

Keď spotrebitelia nakupujú od značiek, v podstate im dôverujú. Podľa prieskumu v Spojených štátoch 46 percent spotrebiteľov tvrdí, že by zaplatili viac za nákup od značiek, ktorým môžu dôverovať (Salsify, 2022). Percento spotrebiteľov, ktorí sa takto cítia, je v skutočnosti podobné na iných veľkých trhoch vrátane Veľkej Británie a Francúzska.


Dá sa povedať, že keď si značky budujú dôveru, spotrebitelia ich odmeňujú. Môže to byť vo forme budovania dlhodobých vzťahov s nimi a držania sa rovnakej značky v dobrom aj zlom. Spotrebitelia sa dnes starajú o viac než len o zážitok z produktu. Majú tiež rastúce obavy o zákaznícku skúsenosť, ktorú značky sľubujú, a čoraz viac aj o vplyv značky na spoločnosť.


Z dlhodobého hľadiska, ak si značky dokážu vybudovať dôveru u svojich zákazníkov, získajú si aj ich pozornosť. Takže, ako sme videli pri prvej štatistike značky, tu platí rovnaká logika. Ak sú značky k zákazníkom úprimné a autentické, pomôže to vybudovať vzťah založený na dôvere.

3. Farba je dôležitá pre rozpoznanie značky

Pri marketingu na farbách záleží. Rozumný výber farieb značky môže ovplyvniť to, ako ľudia vnímajú vašu značku. V skutočnosti môže použitie vybrannej farby zvýšiť rozpoznanie značky o 80 percent (Reboot, 2018).

 

Farby majú jedinečný spôsob, ako vo vás vyvolať určité emócie. Je to z rovnakých dôvodov, ako keď sa farby vyberajú v marketingu, môžu mať drastický vplyv na to, čo si spotrebitelia spájajú s vašou značkou. Ak uvažujete o imidži svojej značky a o tom, ako chcete reprezentovať svoju firmu, môžete použiť správne farby na zlepšenie vizuálnej reprezentácie vašej značky.

 

Pozrime sa na aktuálne osvedčené značky. Zamyslite sa nad tým, ktorú značku si najviac spájate s červenou a žltou, prípadne s modrou a žltou farbou. Mysleli ste na McDonald’s pri prvom a IKEA pri druhom? My tiež.

 

Použite farby vo svoj prospech, aby ste čo najlepšie vyjadrili svoju značku. A ak vás zaujíma, ako môžu rôzne významy farieb ovplyvniť vašu značku, máme pre vás informácie. Ponorte sa do nášho článku o psychológii farieb a brandingu.

4. Prvý dojem je pre vašu značku dôležitý

Vytvorenie prvého dojmu o niekom trvá 1/10 sekundy. Ale vieme, že ľudia sú oveľa viac než len ich prvý dojem. Pokiaľ ide o vašu značku, je lepšie neriskovať. Trvá asi 50 milisekúnd (0,05 sekundy), kým si ľudia vytvoria názor na váš web (8ways, 2019).

 

Koľkokrát ste natrafili na webovú stránku a mali ste pocit, že sa ho nikto nedotkol od 90. rokov? Hádame viac ako niekoľko.

 

Ak máte internetový obchod alebo vaša firma existuje online, takto sa prezentujete ľuďom virtuálne. Ak sa o svoj web nestaráte, je pravdepodobné, že strácate pozornosť zákazníka.

 

Čo teda môžete urobiť, aby ste zaistili prvý dojem vašej značky? Na začiatok sa uistite, že ste si starostlivo vybrali farby, medzery, písmo, množstvo textu a štruktúru. Zamyslite sa nad obsahom svojho webu. Je to optimalizované? Alebo je priestor na zlepšenie? Ste spokojní s tým, ako vaše logo vyzerá alebo ako je umiestnené? Možno by ste mohli vylepšiť obrázky na svojich webových stránkach? Pokúste sa zabezpečiť, aby sa ľudia pri návšteve vašich webových stránok cítili pohodlne. Uľahčite im hľadanie toho, čo ponúkate. Ukážte im jednoduché navigačné menu. Uistite sa, že čas strávený na vašom webe je príjemný.

 

5. Dôležitosť konzistencie brandingu

Konzistencia značky znamená, že hodnoty, imidž a posolstvo vašej značky sú konzistentné vo všetkých kanáloch. Zákazníci oceňujú, keď má firma konzistentnú komunikáciu. V skutočnosti dôsledná prezentácia značky zvýšila príjmy o 33 percent (Lucidpress, 2019).

 

Spotrebitelia chcú poznať vašu firmu a jeden z najlepších spôsobov je prostredníctvom vášho brandingu. Udržiavanie konzistentného imidžu značky pomáha zákazníkom umiestniť vás ako firmu a uľahčuje im zapamätanie si vás alebo spojenie s vašou značkou.

 

Keď zákazníci poznajú vašu značku, budú môcť dôverovať vašej značke. Ucenelnie brandingu pre značku na udržanie konzistentnosti hlasu vašej značky vo všetkých kanáloch poskytuje vašim zákazníkom konzistentnú skúsenosť s vašou značkou. Istým spôsobom budú vedieť a cítiť, že vaše správy sú pravdivé, pretože sa ich držíte. Týmto spôsobom si vás váš zákazník zapamätá. Keď uvidia vaše logo alebo vašu značku, budú vedieť, čo môžu očakávať a čo majú cítiť. Ak chcete vytvoriť príbuznú identitu, nemôžete ignorovať konzistentnosť značky.

 

Silná branding nielenže zlepší vaše šance na získanie nových zákazníkov, ale tiež zvýši motiváciu zamestnancov a poskytne vášmu podnikaniu jednotné smerovanie. Aby ste uspeli pri budovaní silného imidžu značky, musíte porozumieť svojim zákazníkom. A pritom musíte humanizovať svoju značku. Svoju značku musíte považovať za niečo, s čím sa vaši zákazníci môžu stotožniť .

6. Vaša značka musí byť transparentná

S dôverou prichádza transparentnosť a naopak. Podľa prieskumu si 66 percent spotrebiteľov myslí, že transparentnosť je jednou z najatraktívnejších vlastností značky (Stratégia Accenture, 2018). To zahŕňa transparentnosť v tom, odkiaľ značka získava svoje materiály, ako zaobchádza so zamestnancami a o čo sa stará okrem zisku. Ľudia sú čoraz viac zvedaví na to, čo sa deje za zatvorenými dverami, a my im to nemôžeme vyčítať. Transparentnosť značky nikdy nebola dôležitejšia.

 

Značky musia byť jasné a autentické. Ak značky podporujú každú kauzu, môžu byť spotrebiteľmi vnímané ako neautentické. Spotrebitelia neoceňujú neúprimné pokusy značiek, ktoré ukazujú, že im na nich záleží. Spoločnost si musí vytvoriť emocionálne spojenie so svojimi spotrebiteľmi a byť verná tomu, kým sú ako podnik. Preto transparentnosť pomáha nielen udržať si súčasných zákazníkov, ale pomáha aj prilákať potenciálnych zákazníkov.

 

V dobe, keď ľudia tweetujú, zanechávajú recenzie a zdieľajú všetky svoje myšlienky kliknutím na tlačidlo, môžu ľudia zistiť všetko, čo chcú o značke vedieť. To stavia značky do čoraz dôležitejšej pozície, pokiaľ ide o transparentnosť značky.

7. Spotrebitelia chcú, aby značky hovorili o sociálnych problémoch

Väčšina spotrebiteľov chce, aby značky zaujali stanovisko k sociálnym alebo politickým otázkam. V skutočnosti dve tretiny (64 percent) spotrebiteľov na celom svete uviedli, že by si kúpili značku alebo ju bojkotovali výlučne z dôvodu jej postavenia v sociálnej alebo politickej otázke (Edelman, 2019).


To však tiež neznamená, že by sa značky mali vyjadrovať k veciam, ktorým v skutočnosti neveria. Ako sme už spomenuli, je dôležité zostať realistický a transparentný. Zákazníci prehliadnu značky, ktoré predstierajú svoj záujem o sociálne otázky a tiež radi dodržia akékoľvek sľuby, ktoré značka dáva – verejne.


Niektoré značky to môžu považovať za zložitú situáciu, pretože zaujať stanovisko môže znamenať odcudzenie určitej skupiny spotrebiteľov. Ale v sociálnej dobe, v ktorej dnes žijeme, riskujú, že sa vystavia nebezpečenstvu, ak zatvoria oči pred sociálnymi záležitosťami. Preto sa v každom prípade odvolávame na naše predchádzajúce vyhlásenie o dôležitosti transparentnosti.

8. Zákaznícky servis pomáha značkám vyčnievať z davu

Zákaznícky servis

Zdá sa, že s rastúcou úrovňou konkurencie je ťažké vyčnievať z davu. Ako značka môžete urobiť niekoľko ďalších krokov, aby ste sa uistili, že si vás ľudia s láskou pamätajú. Ponúkanie mimoriadneho zákazníckeho servisu je jednou z vecí, ktoré môžete urobiť. Prieskum ukazuje, že 73 percent spotrebiteľov uvádza zákaznícku skúsenosť ako dôležitý faktor pri rozhodovaní o nákupe (PWC, 2018). Dobré služby zákazníkom spôsobujú, že spotrebitelia sa cítia vypočutí a oceňovaní.

 

Zákaznícky servis môže zahŕňať mnoho rôznych aspektov nákupnej skúsenosti zákazníka. Pre vás ako značku to môže znamenať, že budete poskytovať výnimočné pohodlie, priateľské služby a pristupovať k zákazníkom užitočným spôsobom. Môžete dôjsť ďaleko, ak do svojich služieb zákazníkom pridáte ľudský prvok tým, že si zapamätáte potreby svojich zákazníkov a prispôsobíte svoj prístup tak, aby ste s každým zákazníkom jednali spôsobom, ktorý mu najviac vyhovuje. Zákaznícky servis tu však nekončí. Existuje nekonečné množstvo vecí, ktoré môžete ako značka urobiť, aby ste túto potrebu splnili. Mohlo by to zahŕňať aj koordináciu po nákupe so zákazníkmi tým, že im pomôžete s akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa vrátenia peňazí alebo vrátenia tovaru.

 

Zákazníci uprednostňujú, ak by ste rozumeli ich nákupným zvyklostiam a ich potrebám, namiesto toho, aby ste len uvádzali ich mená do predmetu e-mailov, ktoré im posielate. Ak vaša značka dokáže prispôsobiť skúsenosti jednotlivým zákazníkom, budete mať väčšiu šancu získať zákazníkov. Cieľom by malo byť prispôsobenie účelovo a nie len za účelom zisku.

9. Byť zmysluplný je dobré pre podnikanie

Už predtým sme sa zaoberali tým, že pre značku je dôležité, aby predstavovala niečo iné, ako je ziskový motív. A tu je ďalšia štatistika, ktorá to potvrdzuje: 77 percent spotrebiteľov nakupuje od značiek, ktoré zdieľajú rovnaké hodnoty ako oni (Havas Group, 2019). Účelom značky je uľahčiť zákazníkom rozhodovanie. A na vybudovanie stratégie značky je dôležité porozumieť svojmu cieľovému publiku. Pochopenie toho, čo je pre nich zmysluplné, je prvým krokom k vytvoreniu zmysluplnej značky.

 

Možno sa pýtate, čo robí značku zmysluplnou? Zmysluplnú značku definuje jej celkový vplyv. To zahŕňa aj vplyv, ktorý má  na svojich priamych zákazníkov, ako aj na okolie. Vzťah medzi značkou a jej publikom sa v priebehu rokov rýchlo menil. Značke už nestačí starať sa len o svojich zákazníkov. V skutočnosti sa značky musia zaoberať aj tým, na čom ich záleží zákazníkom. Zákazníci chcú, aby značky boli originálne, a záležalo im na účeloch, ktoré sú širšie než len produkty alebo služby.

 

Firmy musia pracovať na humanizácii svojich značiek tým, že budú hovoriť spôsobom, ktorý by najviac oslovil ich publikum. Skvelým miestom na začiatok by bolo, keby značky jasne reprezentovali svoju spoločnosť a hodnoty pre svoje publikum. Udržiavanie konzistentného imidžu značky a správ je dôležité, aby zákazníci pochopili, čo podnik predstavuje.

10. Obsah vytvorený používateľmi je pre značky rozhodujúci

Vplyv infuencerov klesá v prospech obsahu vytváraného zákazníkmi. Obsah generovaný zákazníkmi zahŕňa akýkoľvek typ obsahu, ako sú obrázky, komentáre, recenzie, videá atď., ktoré uverejnili používatelia na online platformách, ako sú sociálne médiá.
V skutočnosti 79 percent ľudí tvrdí, že obsah vytvorený zákazníkmi výrazne ovplyvňuje ich nákupné rozhodnutia (Stackla, 2021). To dáva zmysel, keďže spotrebitelia majú dnes viac spôsobov ako kedykoľvek predtým objavovať a skúmať nové značky a produkty.

 

Spotrebitelia čoraz viac nachádzajú viac spôsobov, ako uskutočniť svoj vlastný prieskum online, a to tak, že sa pozerajú na to, čo zažili a zdieľali iní spotrebitelia. Napríklad vizuálny obsah zákazníci vysoko oceňujú, pokiaľ ide o cestovanie alebo gastronomické zážitky.

 

Je tiež zaujímavé poznamenať, že rovnaký výskum tvrdí, že celebrity majú menší vplyv na rozhodovanie spotrebiteľov. Iba desať percent zákazníkov považuje obsah influencerov za autentický a iba deväť percent tvrdí, že to ovplyvňuje ich nákupné rozhodnutia.

Záver

Značka je príbeh. Je to pocit. Vnímanie. Najdôležitejšie však je, že značka je taká, ako ju formuje vaša firma.

 

Vaša značka by mala znamenať to, čo cíti vaša firma.

 

Budovanie imidžu svojej značky a práca na stratégii značky by mala byť niečo, čo by ste mali mať na mysli počas celej svojej cesty ako majiteľ firmy. Uistite sa, že si prostredníctvom svojej značky vytvoríte dôveru a autentickosť. Nechajte svoju značku vyjadriť vaše hodnoty a presvedčenia a robte to tak, aby vám vaši zákazníci verili a dôverovali vám.

 

Ako sme už povedali, vaša značka je vaša šanca povedať vašim zákazníkom príbeh. Urobte z neho taký, ktorý sa počíta.

Pomáhame značkám spájať sa s novou generáciou.

Ďalšie články

Úvod Branding je jedným z najdôležitejších nástrojov marketingovej stratégie a

Úvod V súčasnej komerčnej krajině sa značky často snažia vyniknúť

Úvod V dnešnej ére sociálnych médií sa zmeny dejú bleskovo

Úvod V rozsiahlom svete brandingu často prehliadame dôležitú súčasť –