loader image

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú vašu značku

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK:

Farba hrá dôležitú úlohu v tom, ako je vaša značka vnímaná. Či už ste módna značka, ktorá sa snaží osloviť mladé publikum, alebo obchod so zdravotníckymi potrebami, ktorý sa snaží posilniť dôveru zákazníkov, môžete študovať významy farieb, ktoré vám pomôžu lepšie prilákať a spojiť sa s ideálnym zákazníkom. Psychológia farieb môže byť použitá na pomoc pri budovaní silnej a spoľahlivej značky. V tomto článku vysvetlíme, čo je to psychológia farieb, a poučíme vás o význame farieb pre najpopulárnejšie používané farby.

Čo je psychológia farieb?

Psychológia farieb je veda o farbách vo vzťahu k ľudskému správaniu. Jej cieľom je zistiť, ako farba ovplyvňuje naše každodenné rozhodnutia, ako napríklad položky, ktoré kupujeme. Núti nás farba šiat ku kúpe? Nútia nás farby balenia uprednostniť jednu značku pred druhou? Spôsobuje farba ikony väčšiu pravdepodobnosť, že na ňu klikneme? Krátka odpoveď je áno. Ale časť prečo je trochu komplikovanejšia. Význam farieb môže mať vplyv na to, prečo uprednostňujeme určité farby pred inými. Rovnaká farba môže mať aj rôzne významy, ktoré závisia od našej výchovy, pohlavia, polohy, hodnôt a množstva ďalších faktorov.

Prečo je psychológia farieb dôležitá v marketingu?

Farba vyvoláva pocit. Podnecuje emócie. A nie je tomu inak ani pri výbere farieb pre vašu firmu.

 

Výber správnych farieb pre vaše marketingové úsilie môže byť rozdielom medzi tým, či vaša značka vyčnieva z davu, alebo do neho zapadá. Strategickým používaním farieb pre svoje marketingové aktivity môžete dosiahnuť to, aby vaše publikum videlo to, čo chcete, aby videlo, a pomôžete mu vnímať vás tak, ako chcete, aby vás vnímalo. To je dôvod, prečo pochopenie psychológie farieb môže byť také užitočné pre vaše marketingové aktivity. Pretože vám môže pomôcť zobraziť vašu značku tak, ako chcete.

 

Zatiaľ čo výber správnych farieb môže zlepšiť vnímanie vašej značky, zlý výber farieb môže poškodiť imidž vašej značky. Ak napríklad vyberiete nesprávne farby pre svoj obsah alebo logo, môže sa ukázať, že bude menej čitateľný a pre vaše publikum mu bude ťažké porozumieť. Alebo môžete riskovať, že vás budú ignorovať.

 

Farbu môžu firmy použiť na ovplyvnenie toho, ako ľudia rozmýšlaju a správajú sa k značke a ako interpretujú akékoľvek jej informácie. Výber farieb môže ľuďom pomôcť rozhodnúť sa, čo je dôležité. A preto musia marketingoví pracovníci s obsahom pochopiť, čo znamenajú rôzne farby.

Zoznam významov farieb

Psychológia červenej farby

Marketingové farby ako červená môžu upútať pozornosť. Význam červenej farby je spojený so vzrušením, vášňou, nebezpečenstvom, energiou a akciou. Možno ste si všimli, že niektoré značky používajú červenú na tlačidlá „objednať teraz“ alebo na obaloch, aby vynikli na poličke. V psychológii farieb je červená najintenzívnejšia farba. A tak dokáže vyvolať tie najsilnejšie emócie. Červená môže tiež vyvolať nebezpečenstvo, takže ju používajte s mierou. Ak na svoj web pridáte červenú farbu, uložte si ju pre tlačidlá s výzvou na akciu alebo predaja, ak bude dobre kontrastovať s dizajnom vášho obchodu.

 

Červená je ikonická farba používaná značkami ako Coca Cola a YouTube. Červená farba má tendenciu povzbudzovať chuť do jedla, a preto ju značky ako Coca Cola často používajú vo svojej značke. Vo svojej značke používajú aj slová ako šťastie, takže na budovanie vzrušenia používajú červenú farbu. YouTube pravdepodobne používa červenú farbu kvôli vzrušeniu zo sledovania videí online. Všimnite si, že červená časť ich loga je tlačidlom prehrávania, ktoré môže niekoho prinútiť k akcii. Vyzýva vás, aby ste chceli stlačiť prehrávanie na ich videách.

Psychológia oranžovej farby

V psychológii farieb oranžová predstavuje kreativitu, dobrodružstvo, nadšenie, úspech a rovnováhu. Oranžová farba dodáva každému obrázku, webovej stránke alebo marketingovému materiálu, na ktorom sa nachádza, trochu zábavy. Napriek tomu, že priťahuje pozornosť, nie je taká pôsobivá ako červená. Mnoho obchodníkov stále používa farbu na výzvy na akciu alebo iné oblasti webovej stránky na ktoré chcú tiež pritiahnuť pozornosť.

 

Význam oranžovej farby presvitá v logách ako Nickelodeon a The Home Depot. Nickelodeon je detský kanál, a preto logo prostredníctvom hravej oranžovej farby presne reprezentuje kreativitu a nadšenie, ktoré by detská šou potrebovala. Home Depot predáva produkty, ktoré môžete použiť vo svojej domácnosti. Mnoho domácich majstrov (urob si sám) zamieri do Home Depot, aby si nakúpili produkty na renováciu alebo úpravu svojho domova. Oranžové logo tu tiež predstavuje kreativitu.

Psychológia žltej farby

V psychológii farieb sa význam žltej farby točí okolo slnečného svitu. Vyvoláva pocity šťastia, pozitivity, optimizmu a leta, ale aj klamstva a varovania. Niektoré značky sa rozhodnú použiť veselú žltú farbu ako pozadie alebo okraj pre dizajn svojich webových stránok. Môžete sa tiež rozhodnúť použiť žltú pre lištu „doprava zdarma“ v hornej časti vášho webu, ak sa zhoduje so zvyškom dizajnu vášho webu. Malý nádych žltej môže pomôcť návštevníkom vášho webu spojiť si váš obchod s niečím pozitívnym.

 

Žltú farbu používajú značky ako Ferrari a Ikea. Mnoho ľudí sníva o jazde vo Ferrari. Luxusná značka sa spája s týmto pocitom šťastia, leta a bezstarostného životného štýlu. Žltú farbu využíva vo svojom brandingu aj značka Ikea. Čo má nákup nábytku spoločné so šťastím? Nuž, pozrime sa na to, kto tieto produkty pravdepodobne kupuje. Mnoho ľudí, ktorí si práve kúpili svoj prvý domov alebo sa prvýkrát sťahujú, zamieria do Ikei, aby si kúpili produkty na vybavenie svojho domova. Tento míľnik je zvyčajne naplnený šťastím a optimizmom pre novú zmenu, vďaka ktorej je žltá skvelá farba, ktorá sa spája so značkou.

Psychológia ružovej farby

Ružová je obľúbená farba značiek, ktoré slúžia predovšetkým ženskému publiku. V psychológii farieb sa význam ružovej farby točí okolo ženskosti, hravosti, nezrelosti a bezpodmienečnej lásky. Niektoré značky sa rozhodli použiť ružovú farbu na balenie produktov, najmä pre dievčenské hračky. Zatiaľ čo iné značky zvýrazňujú ružovú farbu vo svojom logu, dizajne webových stránok alebo na zvýraznenie kľúčových správ.

 

Keďže význam farby pre ružovú zahŕňa ženskosť, nie je prekvapením, že značky ako Victoria’s Secret a Barbie používajú túto farbu tak intenzívne. Victoria’s Secret dokonca pomenovala jednu zo svojich značiek Pink. Na svojej webovej stránke používajú kombináciu ružovej a čiernej na zvýraznenie kľúčových marketingových detailov. Ich logo a určité marketingové správy tiež používajú ružovú farbu. Na webovej stránke Barbie sú CTA v jasne ružovej farbe. Ich horná navigácia a rozbaľovacia ponuka tiež jemne využívajú farbu. A samozrejme, obaly a logo ich produktov posilňujú ženskú ružovú farbu v ich značke.

Psychológia zelenej farby

V psychológii farieb je zelená úzko spojená s prírodou a peniazmi. Rast, plodnosť, zdravie a štedrosť sú niektoré z pozitívnych významov farieb pre zelenú. Farebný význam pre zelenú tiež nesie niektoré negatívne asociácie, ako je závisť. Ak ste v oblasti zdravia alebo fitness, môžete sa rozhodnúť pridať viac zelenej do svojho online obchodu. Napríklad obrázok bannera alebo logo vašej domovskej stránky môže obsahovať zelené pozadie.

 

Použitie zelenej je populárne medzi značkami ako John Deere a Roots. Celá značka John Deere sa točí okolo prírody. Ich produktový rad sa sústreďuje na terénne úpravy, poľnohospodárstvo, zariadenia na starostlivosť o trávnik a ďalšie. Zelená farba je tak zakorenená v ich značke, že aj ich vybavenie má rovnaký odtieň zelenej ako ich logo. Takto, keď niekto uvidí tento produkt, bude okamžite vedieť, že je to John Deere. Roots je maloobchodný predajca módy. Pri prehliadaní ich bannerových obrázkov a marketingových materiálov však často nájdete ich modely v prirodzenom prostredí vonku. Zelené logo dobre zapadá do ich prírodého motívu a pomáha im prilákať outdoorových nadšencov ako ich cieľový trh. Takže aj keď sa vaše produkty nemusia nevyhnutne spájať s prírodou, môžete použiť farbu, ktorá vám pomôže prilákať konkrétnu demografickú skupinu.

Psychológia farieb Modrá

V psychológii farieb znamená modrá farba úzku spätosť s morom a oblohou. Stabilita, harmónia, pokoj, pokoj a dôvera sú len niektoré z pocitov, ktoré môže váš zákazník cítiť z vašej značky, keď do svojej značky integrujete modrú farbu. Naopak, modrá môže niesť aj niektoré negatívne farebné významy, ako je depresia a môže vyvolať pocit chladu. Modrá môže byť použitá v logu vášho webu alebo v hornej navigácii vášho webu. Niektorí predajcovia pridávajú svoje ikony záruky, dôveryhodnosti alebo bezplatnej dopravy v modrej farbe, aby posilnili aspekt dôvery, ktorým je farba známa.

 

Technické značky ako Facebook, Twitter a Skype často vo svojom marketingu používajú modrú farbu. Ale maloobchodníci ako Walmart a Oral B tiež používajú modrú farbu. Modrá v logu Walmart môže pomôcť umiestniť značku ako dôveryhodnú, spoľahlivú a relaxačnú. Koniec koncov, Walmart je miesto, kde môžete nakupovať potraviny a nakupovať všetko na jednom mieste. Oral B je značka pre dentálne zdravie, ktorá predáva zubné kefky. Zdravotnícke produkty, ako napríklad Oral B, zvyčajne používajú vo svojej značke modrú farbu, aby pomohli ľuďom spojiť značku s kvalitným, spoľahlivým a bezpečným produktom.

Psychológia fialovej farby

V psychológii farieb je fialová kráľovská farba. Význam farby pre fialovú je spojený so silou, vznešenosťou, luxusom, múdrosťou a spiritualitou. Vyhnite sa však prílišnému používaniu farby, pretože môže spôsobiť pocity frustrácie. Niektorí vnímajú jej nadmerné používanie ako arogantné. Do dizajnu svojich webových stránok môžete pridať náznaky fialovej, napríklad na lištu s bezplatnou dopravou, svoje logo a ako zvýraznenú farbu vo svojej grafike.

 

Fialová je farba, ktorú používajú značky ako Hallmark a Yahoo. Pri prehliadaní oboch webových stránok si všimnete, že fialová je zvýraznená farba. Na Hallmarku sú logo a horná navigácia fialové, ale zvyšok webovej stránky používa rôzne iné farby. Yahoo používa logo, horné navigačné slová a ikony Yahoo ako hlavnú fialovú farbu.

Psychológia bielej farby

V psychológii farieb biela predstavuje nevinnosť, dobrotu, čistotu a pokoru. Majte na pamäti, že toto je význam v severoamerickej kultúre. V niektorých častiach sveta má biela opačný význam. Budete to chcieť mať na pamäti na základe cieľového publika, ktorému predávate. Farebný význam pre bielu má aj negatívnu stránku, kde symbolizuje sterilitu a chlad. Na webovej stránke elektronického obchodu je biela zvyčajne najpoužívanejšou farbou. Pravdepodobne ju použijete ako farbu pozadia pre fotografiu produktu. Vaše stránky budú mať pravdepodobne biele pozadie s čiernym písmom. Je to preto, že čierne písmo na bielom pozadí je najlepšou farebnou kombináciou pre čitateľnosť.

 

Biela je farba, ktorú ASOS používa vo svojom marketingu ako aj Adidas. Na ASOS-e sú slová v hlavičke, logu a pozadí biele. Keď je pozadie sivé alebo čierne, písmo je biele a keď je pozadie biele, písmo je čierne. V internetovom obchode Adidas je horná navigácia čierna. Použitie bieleho loga pomáha vytvárať kontrast. Keďže ich pozadie je biele, rozhodli sa použiť sivú ako pozadie pre produktové fotografie, aby do mixu pridali ďalší tón. Mnohé značky, ktoré majú bielu ako ústrednú farbu, ju zvyknú spájať s čiernou alebo sivou.

Psychológia čiernej farby

Čierna farba je obľúbená v maloobchode. V psychológii farieb je význam čiernej farby symbolom tajomstva, sily, elegancie a sofistikovanosti. Na rozdiel od toho, farebný význam môže vyvolať aj emócie, ako je smútok a hnev. Mnoho predajcov módy použilo vo svojich logách čiernu farbu. Čierna je tiež obľúbená farba textu, pretože je ľahko čitateľná. Niektoré značky sa rozhodnú použiť čiernobiele fotografie pre obrázky bannerov životného štýlu alebo ikony, aby vytvorili určitý tón hlasu alebo konzistenciu na svojich webových stránkach.

 

Čiernu farbu používajú predajcovia ako Chanel a Nike. Chanel používa pre svoje logo čiernu farbu a na svojej webovej stránke má niekoľko čiernobielych obrázkov, aby zachoval konzistentný vzhľad. Keď začnete prehliadať ich webovú stránku, zobrazí sa hrubé čierne navigačné pozadie. Používajú čierne písmo na svojej grafike pre obrázky a pre svoj text. Je zrejmé, že ich výzvy na akciu sú tiež čierne. Najmä mnohí predajcovia v módnom sektore používajú čiernu výzvu na akciu, ktorá dobre kontrastuje s bielym pozadím. Nike tiež používa čiernu, bielu a sivú farebnú schému pre svoju webovú stránku. Ich logo a písmo sú čierne na celej webovej stránke. Vďaka tomu je webová stránka ľahko čitateľná. Rovnako ako Chanel, ich výzva na akciu je tiež čierna, čo dáva vizuálny dôraz na pridanie položky do vašej „tašky“ (košíka).

Význam sivej farby

V psychológii farieb šedá predstavuje neutralitu a rovnováhu. Jej farebný význam pravdepodobne pochádza z toho, že je odtieňom medzi bielou a čiernou. Šedá však nesie určité negatívne konotácie, najmä pokiaľ ide o depresiu a stratu. Jej absencia farby ju robí nudnou. Sivá môže byť použitá pre farbu písma, hlavičky, grafiku a dokonca aj produkty, aby oslovili masové publikum.

 

Apple je príkladom značky, ktorá vo svojej značke používa sivú farbu. Koniec koncov, mnohé z ich notebookov sú v sivom alebo striebornom tóne, pretože ich neutrálna farba nikoho neodradí. Na svojej webovej stránke používajú sivú farbu hlavičky, aby kontrastovala s bielym logom. V rámci ich značky však uvidíte rovnováhu medzi bielou, čiernou a sivou, ktorá môže pomôcť zachovať čistý, neutrálny vzhľad.

Mylné predstavy o psychológii farieb

Aj keď psychológia farieb bola študovaná a analyzovaná už mnoho rokov, stále existuje veľa diskusií o presnom vplyve farieb na ľudskú psychológiu.

 

Otázka však znie: prečo existuje toľko mylných predstáv o psychológii farieb a ich význame?

 

Jedným z dôvodov je, že pokiaľ ide o psychológiu farieb, existuje veľa premenných. Existuje šanca, že rôzni ľudia vnímajú farby odlišne. To, ako vnímate určitú farbu, môže mať veľa spoločného s vašimi osobnými preferenciami, skúsenosťami z minulosti, kultúrnymi rozdielmi, rozdielmi medzi pohlaviami atď.

Pomáhame značkám spájať sa s novou generáciou.

Ďalšie články

Úvod Branding je jedným z najdôležitejších nástrojov marketingovej stratégie a

Úvod V súčasnej komerčnej krajině sa značky často snažia vyniknúť

Úvod V dnešnej ére sociálnych médií sa zmeny dejú bleskovo

Úvod V rozsiahlom svete brandingu často prehliadame dôležitú súčasť –