Predstavte si, že musíte kúpiť darček pre svojho priateľa milujúceho čokoládu. Vyberiete si Milku alebo lacnejší generický produkt? Milka je vďaka svojej vyššej hodnote vníma ako spotrebiteľská značka.
Značka je srdcom a dušou vašej spoločnosti, ktorá je zodpovedná za ovplyvňovanie vnímania publika, privádzanie zástancov do vašej organizácie a odlíšenie vás od konkurencie. Bohužiaľ, veľa podnikateľov v oblasti elektronického obchodu nevie, ako vybudovať značku, ktorá priťahuje ľudí.
Koniec koncov, budovanie značky nie je len výber loga alebo výber dokonalého mena. Správna značka je produktom rôznych vzájomne prepojených faktorov, pričom všetky sú navrhnuté tak, aby zmenili spôsob, akým si ľudia vnímajú a cítia vašu firmu.
Dnes vám ukážeme, ako vytvoriť značku, vďaka ktorej sa ľudia vracajú, nákup za nákupom.
Čo je vlastne značka?
Značka je vyvrcholením všetkých vecí, ktoré používate na odlíšenie vašej spoločnosti a získanie pozornosti konkrétneho cieľového trhu. To zahŕňa nielen vizuálne aktíva, ako je dizajn vašej webovej stránky, logo, farby značky a vizitky, ale aj váš tón hlasu, poslanie vašej spoločnosti, hodnoty a ďalšie.
Ak niečo prispieva k tomu, ako vaši zákazníci vnímajú vašu organizáciu, je to pravdepodobne súčasť vašej značky. Pozrime sa napríklad na Apple. Apple predáva počítače a technológie, rovnako ako mnoho iných značiek. Takže, čo je to na spoločnosti, ktorá spôsobuje, že zákazníci stoja v rade okolo bloku, aby mali šancu získať jeden z ich najnovších produktov? je to značka.
Značka Apple je o jednoduchosti, inováciách a modernosti. Spoločnosť sa vyznačuje minimalistickým prístupom k estetike, od žiarivo bielych obchodov v skutočnom svete až po ultra elegantné webové stránky Apple.
Apple tiež buduje svoju značku:
- Neustále inovujú a uvádzajú na trh nové produkty, aby zákazníkom uľahčili život.
- Používajú frázy ako „Mysli inak“ na zdôraznenie svojej kreativity
- Spolupráca s lídrami na trhu na vplyvných marketingových kampaniach
Prezieravý a kreatívny charakter značky Apple je to, čo zákazníkov nadchne pre ich spoločnosť.
Ako vytvoriť značku vašej firme: 8-krokový kontrolný zoznam
Teraz už viete, čo je značka, poďme sa pozrieť na to, ako ju vybudovať od začiatku.
1. Identifikujte svoje publikum
Pokiaľ ide o budovanie značky, je dôležité vedieť, koho sa snažíte osloviť.
Zamyslite sa nad tým, aký druh produktov budete predávať a komu budú slúžiť. Snažte sa byť konkrétny pri výbere zákazníka. Napríklad namiesto zacielenia na „majiteľov psov“ sa spoločnosť zaoberajúca sa potrebami pre domáce zvieratá môže zamerať na nových majiteľov psov s mladšími psími spoločníkmi alebo ľudí, ktorí trénujú psov na výstavy. Výber konkrétneho výklenku bude znamenať, že budete mať menej konkurencie.
Identifikácia publika vám pomôže vybrať hlas značky, dizajn a dokonca aj správnu marketingovú stratégiu na spojenie s potenciálnymi kupcami. Svoje znalosti o svojom publiku si môžete vybudovať takto:
- Skúmanie existujúcich zákazníkov: Máte nejakých existujúcich kupujúcich a čo o nich viete? Aké je ich vekové rozpätie, odkiaľ pochádzajú a čo sa im na vašom podnikaní páči?
- Pri pohľade na konkurenciu: Na akých zákazníkov sa zameriavajú iné spoločnosti ako vy? Existujú nejaké nedostatočne obsluhované časti trhu, ktorým môžete pomôcť svojimi produktmi?
- Vytváranie osobností kupujúcich: Predstavte si, ako by mohol vyzerať váš ideálny zákazník, a vytvorte si profil, v ktorom bude uvedený jeho vek, pohlavie, demografia, to, čo sa mu páči, či nepáči, a dokonca aj jeho správanie (napríklad, ako uprednostňuje nakupovanie online).
Keď začnete budovať svoju značku elektronického obchodu, budete mať nové príležitosti dozvedieť sa viac o svojom publiku z analytických nástrojov a zákazníckych prieskumov. Postupné pridávanie osôb do vašich zákazníkov vám pomôže udržať ich presné dáta.
2. Rozvíjajte pozíciu svojej značky
Rozvinutie určitej hĺbky vedomostí o vašej cieľovej skupine vám tiež poskytne prehľad o pozícii vašej značky. Nemôžete byť zároveň špičkovou luxusnou módnou spoločnosťou a zároveň lacným podnikom. Musíte sa rozhodnúť, kde vstúpite na trh.
Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je zostaviť vyhlásenie o polohe. Toto je jeden alebo dva riadky, pomocou ktorých môžete zistiť, kto ste a čo robíte. Vyhlásenie o pozícii vašej značky môže napríklad znieť: „Sme spoločnosť zaoberajúca sa doplnkami do domácnosti, ktorá predáva zákazníkom jedinečné ručne vyrábané produkty.“
Pri budovaní pozície značky myslite na to, ako odlíšite svoje podnikanie od ostatných. Vo vyššie uvedenom príklade je hlavným rozdielom aspekt „ručnej výroby“ produktov. Keď poznáte svoju pozíciu a predajné body, môžete začať vytvárať marketingové kampane a značkový obsah, ktorý osloví vašu cieľovú skupinu tým správnym hlasom.
3. Vyberte obchodný názov
Poznáte svoju cieľovú skupinu a ako chcete umiestniť svoju značku. Teraz je čas vybrať si túto veľmi dôležitú položku.
Toto je jedna z najdôležitejších definujúcich čŕt vašej značky. Správny názov by mal zhrnúť všetko, čo o vás zákazník potrebuje vedieť, do jediného slova.
Ak napríklad podnikáte v oblasti odevov a venujete sa navrhovaniu niečoho nového pre svojich zákazníkov, môžete si vymyslieť slovo ako „Vision Clothing“. Kľúčom k úspechu bude výber nezabudnuteľného slova so zvukmi, ktoré vášmu publiku sprostredkujú tie správne emócie alebo nápady.
Medzi ďalšie druhy mien patria:
- Popisné názvy: názvy, ktoré popisujú firmu, napríklad „Kvetinárstvo“.
- Emotívne mená: Mená, ktoré inšpirujú emocionálne reakcie, ako napríklad „Nevinné nápoje“.
- Názvy pôvodu: Názvy vybrané podľa toho, kde podnikanie začalo alebo kto ho vytvoril, napríklad „Ford“.
- Názvy zlúčením: názvy, ktoré kombinujú slová, ako napríklad „Facebook“ alebo „FedEx“.
- Iniciály a skratky: Ľahko zapamätateľné verzie dlhších názvov, napríklad „BMW“.
Keďže názov vašej značky bude definovať aj adresu URL/doménu vášho internetového obchodu, pred rozhodnutím o názve si urobte prieskum, aby ste zistili, čo je k dispozícii.
4. Načrtnite príbeh vašej značky
Príbeh vašej značky je v podstate „prečo“ za vašou organizáciou. Všetky podniky musia mať svoj účel (okrem jednoduchého zarábania peňazí). Zamyslite sa nad tým, prečo ste si založili firmu a ako môžu vaše produkty pozitívne ovplyvniť životy ľudí.
Napríklad značka okuliarov Warby Parker je postavená na túžbe dodávať vysokokvalitné okuliare zákazníkom po celom svete za rozumnú cenu.
Spoločnosť na svojej webovej stránke rozpráva svoj príbeh o tom, ako našla nový spôsob, ako slúžiť zákazníkom vyhýbaním sa konvenčným kanálom. Interakcia so zákazníkmi prostredníctvom priamych online kanálov jej umožnila ponúkať kvalitné okuliare za zlomok bežných nákladov.
Dobrý príbeh môže podnietiť zákazníkov, aby sa zamilovali do vášho podnikania a vzbudiť rešpekt k vašej značke.
5. Vytvorte si vzhľad svojej značky
Stanovenie vzhľadu vašej značky znamená rozhodnutie, ako pomôžete zákazníkom identifikovať vašu spoločnosť na prvý pohľad. Napríklad, aký druh balenia budete používať pre svoje produkty? Ako vaši zákazníci identifikujú vašu zásielku, keď si objednajú položky z vášho elektronického obchodu? Čo uvidia, keď prejdú na váš web a budú hľadať produkty?
Niektoré z najdôležitejších prvkov vzhľadu vašej značky zahŕňajú:
- Farby značky: Farby vašej značky predstavujú niekoľko odtieňov, ktoré použijete na všetkých svojich značkových aktívach vrátane webových stránok, e-mailov a obalov produktov. Farby môžu mať psychologický dopad na zákazníkov. Napríklad červená je odvážna a vášnivá, zatiaľ čo modrá je dôveryhodná a relaxačná.
- Písma: Podobne ako farby vašej značky, aj vybrané písma môžu mať obrovský vplyv na to, ako vaši zákazníci vidia vašu značku. Bezpätkové fonty sú často modernejšie a priateľskejšie, zatiaľ čo pätkové fonty sú tradičné a autoritatívne.
- Obrázky: Aký druh obrázkov, ilustrácií a obrázkov používate na svojich produktoch, webových stránkach a reklamách?
Keď budete mať rôzne prvky, ktoré potrebujete na vybudovanie imidžu svojej značky, vytvorte súbor vizuálnych pokynov, ktoré pomôžu informovať váš tím a všetkých dizajnérov, s ktorými spolupracujete.
6. Vytvorte logo
Vaše logo je ďalším dôležitým prvkom pri učení, ako založiť vlastnú značku. Popri vašom mene bude vaše logo jednou z prvých vecí, ktoré vaši zákazníci na vašej značke spoznajú.
Vynikajúce logo by malo byť zmysluplné a ľahko pochopiteľné. Ikonický obrázok jablka od Apple s uhryznutím nevyžaduje žiadne vysvetlenie. Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše logo malo správny vplyv, je spolupracovať s profesionálnym dizajnérom, ktorý vám pomôže zachytiť vašu vizuálnu podstatu.
Dizajnér vám pomôže s typom loga, ktoré môžete zvážiť, ako napríklad:
- Emblémy značky: Emblém značky je vo väčšine prípadov obrázok umiestnený v kruhu alebo štíte. Skvelým príkladom je logo Starbucks. Emblémy majú sofistikovaný a tradičný vzhľad.
- Logá maskotov: Logá maskotov sa často sústreďujú okolo konkrétnej postavy, ako je napríklad logo Wendy. Môžu pomôcť poľudštiť podnikanie s jedinečnou tvárou.
- Písmenové logá: Písmenové logá transformujú názov akronymu na vizuálne logo. Logo IBM je toho skvelým príkladom.
- Ikona: Logá ikon používajú ako identifikátor jednoduchý obrázok, ako napríklad vták na Twitteri. Sú skvelé na vnesenie nezabudnuteľného vizuálu do imidžu vašej značky.
- Slovné logá: Slovné značky používajú štylistické písmo na transformáciu názvu vašej značky na vaše logo. Tieto logá sú vynikajúce na to, aby bolo vaše meno nezabudnuteľnejšie.
- Kombinované logá: Kombinované logá spájajú názov spoločnosti a obrázok, ako napríklad logo Taco Bell.
7. Napíšte svoj slogan
Aj keď je slogan voliteľnou súčasťou procesu budovania značky, stojí za zváženie, ak chcete zlepšiť dosah a uznanie svojej značky. Slogan pomáha vašim zákazníkom porozumieť vašej spoločnosti a tomu, čo robí.
Typ sloganu, ktorý použijete, bude závisieť od toho, čo chcete dosiahnuť. Redbull používa metaforu „Redbull vám dáva krídla“, aby ľuďom povedal, že nápojom môžu zvýšiť svoju energiu. Nike používa „Just do it“, aby predviedla svoj motivačný postoj značky. Najlepší slogan povie vášmu publiku niečo, čo potrebuje vedieť o vašom podnikaní, a zároveň vám poskytne ďalší jedinečný prvok, ktorý pridá k vašej identite.
Keď sa učíte, ako budovať svoju značku pomocou sloganu, nezabudnite použiť svoj jedinečný hlas značky, aby vaše vyhlásenie vyniklo.
8. Integrujte svoju značku všade
Teraz, keď ste vybudovali svoju značku, musíte ju zdieľať.
Firmy musia ukázať svoju značku vo všetkom, čo robia, aby boli zapamätateľné. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je začať vytvorením sprievodcu štýlom pre vašich zamestnancov a dodávateľov. Uistite sa, že každý vo vašom tíme vie, ako by mala vaša značka vyzerať a znieť. Ďalej sa zamyslite nad tým, ako môžete upozorniť na svoju značku na rôznych kanáloch.
Pri vytváraní silnej značky je rozhodujúca konzistentnosť. Čím konzistentnejší môžete byť so svojou identitou značky online a offline, tým známejšia bude vaša spoločnosť vnímaná vašim publikom. Konzistentnosť tiež pomáha vašej značke pôsobiť stabilnejšie a spoľahlivejšie.
Záver
Silná značka je v dnešnom konkurenčnom svete nevyhnutnosťou každého podnikania.
Bez správnej značky sa nemôžete spojiť so svojimi zákazníkmi na emocionálnej úrovni. To znamená, že každý zákazník opustí vašu organizáciu hneď, ako nájde iný elektronický obchod, s ktorým môže zaujať.
Budovanie identity značky dáva vašim zákazníkom niečo, s čím sa môžu skutočne spojiť. Je to to, čo prinúti ľudí vracať sa viac, odlíši vás od konkurencie a z jednorazových klientov urobí oddaných obhajcov značky.
Nikdy nepodceňujte dôležitosť budovania značky.
Zhrnutie: Ako vybudovať značku od nuly v roku 2023
- Identifikujte svoje cieľové publikum
- Rozvíjajte pozíciu svojej značky
- Vyberte názov firmy
- Podeľte sa o príbeh svojej značky
- Vytvorte vzhľad svojej značky
- Vytvorte logo
- Napíšte svoj slogan
- Integrujte svoju značku všade