Čo je branding v marketingu?
Branding je proces vytvárania silného, pozitívneho vnímania spoločnosti, jej produktov alebo služieb v mysli zákazníka kombináciou takých prvkov, ako je logo, dizajn, poslanie a konzistentná téma vo všetkých marketingových komunikáciách. Efektívny branding pomáha spoločnostiam odlíšiť sa od konkurencie a vybudovať si lojálnu zákaznícku základňu.
To znamená, že zákazníci očakávajú, že váš tón hlasu bude rovnaký v e-maile, na vašom webe, v zákazníckom servise a na každom ďalšom kontaktnom bode vo vašej firme. Ak zmeníte značku, musíte zmeniť svoje logo a štýl všade online aj offline. Uistite sa, že vytvárate konzistentnú značku, aby sa vaši zákazníci tešili z vašej všekanálovej prítomnosti.
Branding v obchode sa môže veľmi líšiť od online brandingu, pretože v obchode sa musíte starať o umiestnenie produktov a rekvizít, ktoré môžu ovplyvniť to, ako zákazník vníma vašu značku. Branding v obchode je viac o skúsenostiach, pretože ľudia môžu chodiť a vnímať veci , zatiaľ čo zákazníci online zažívajú dvojrozmernú scénu. Samozrejme, určité prvky brandingu sú konzistentné online aj v obchode. Patria sem konzistentné snímky a logá.
V prieskume spoločnosti Zendesk 87 % spotrebiteľov uviedlo, že konzistentné budovanie značky na všetkých online a tradičných platformách je dôležité.
Prečo je branding dôležitý?
V dnešnej preplnenej digitálnej krajine je veľmi dôležité vytvoriť si miesto, ktoré bude v pamäti zákazníkov rezonovať. A práve to je úlohou dobrého sloganu. Keď sa zákazník stretne s vašou značkou po prvýkrát, váš slogan mu môže okamžite pripomenúť, prečo si vás zapamätal.
Jasné odkazovanie na hodnoty značky
Jedinečná značka môže mať obrovský vplyv na váš konečný výsledok tým, že vám poskytne konkurenčnú výhodu oproti vašim súperom a pomôže vám získať a udržať si zákazníkov za oveľa nižšie náklady. V elektronickom obchode, kde každý deň vznikajú nové spoločnosti (a teda noví konkurenti), môže byť zavedená značka neoceniteľným prínosom pri získavaní zákazníkov a vytváraní zisku.
Bez ohľadu na to, či investujete čas a úsilie do vytvorenia presvedčivej značky alebo jej nevenujete žiadnu pozornosť, vaša firma stále má značku. Môže sa však úplne líšiť od toho, ako ste chceli byť videní.
Starostlivým budovaním vašej značky prostredníctvom príbehov, vzťahov, marketingových správ a vizuálnych aktív máte možnosť formovať očakávania vašich zákazníkov a vytvárať jedinečné puto, ktoré presahuje vzťah medzi nákupom a predajom.
Dobrý branding je strategický, zatiaľ čo marketing je taktický. Keď si stanovíte vyššie ciele a jasne definujete prísľub značky, môžete začať vytvárať marketingový plán, ktorý je zameraný na dosiahnutie týchto cieľov.
Význam brandingu v online
Branding je zložitý proces, ktorý si vyžaduje starostlivé plánovanie a vypočítavý prístup. V ideálnom prípade by ste si pred spustením internetového obchodu mali vypracovať stratégiu budovania značky, aby ste sa vyhli spätnej práci a snažili sa zosúladiť svoj obchod s očakávaniami zákazníkov. So silnou značkou je ľahké nadviazať kontakt a čerpá z hodnôt, ktoré dobre rezonujú s cieľovým publikom. Pre eCommerce obchod môže byť silná značka aj bezpečnostnou sieťou, ktorá chráni podnik pred tým, aby musel konkurovať cenou.
Ako teda postupovať pri budovaní značky pre internetový obchod? Tu sú kľúčové kroky pri budovaní značky elektronického obchodu:
- Pochopte svojich zákazníkov. Písmenové značky transformujú názov akronymu na vizuálne logo. Logo IBM je toho skvelým príkladom.
- Definujte osobnosť svojej značky. Osobnosť značky je osobnosť vášho podnikania, v ktorej budete poskytovať skúsenosti zákazníkov. Bude to silne ovplyvnené informáciami, ktoré sa vám podarí získať o vašich cieľových zákazníkoch. Aký tón hlasu bude vyhovovať tomuto publiku? Aký typ jazyka bude mať najväčší účinok? Aké obrázky upútajú ich pozornosť.
- Vykryštalizujte prísľub značky. Aký je konečný prísľub, ktorý dávate svojim zákazníkom? Ako vaše produkty/služby zlepšia ich život? Ako splníte tento sľub. 66 % spotrebiteľov si myslí, že transparentnosť je jednou z najatraktívnejších vlastností značky.
- Zdokonaľte svoje vizuálne prostriedky. Online nakupujúci nemajú ten luxus dotýkať sa a cítiť produkty, ktoré kupujú, takže vizuálny zážitok je mimoriadne dôležitý. Vizuálnym aktívom značky sú všetky predné prvky, ako napríklad dizajn webovej stránky, písma a typografia, farebná paleta, návrhy log a reklám, ako aj prostredie, ktoré vytvoríte v balení a rozbalení. Je to výkonný nástroj na budovanie značky, ktorý dosahuje svoj vrchol, keď sú všetky rôzne pohyblivé časti konzistentné a fungujú harmonicky. Výskum ukazuje, že nezabudnuteľná charakteristická farba zvýši šancu, že zákazníci rozpoznajú vašu značku o 80 %.
- Spresnite zákaznícku skúsenosť. Aj keď máte malú kontrolu nad tým, ako sa vaši zákazníci budú v konečnom dôsledku pocit s vašej značky, mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste sa uistili, že každá interakcia a kontaktný bod, ktorý máte so zákazníkmi, sú v súlade s prísľubom vašej značky a dodržiavajú pokyny pre vašu značku. 69 % spotrebiteľov tvrdí, že najdôležitejšia vec, ktorú môžu značky urobiť, aby zlepšili svoje skúsenosti, je „poznať ich“. To bude zahŕňať všetko od vašich zásad vrátenia cez prepravné opatrenia až po e-mailovú marketingovú komunikáciu a ďalšie..
- Nezabudnite to vrátiť. Niečo také jednoduché ako poďakovanie svojim verným zákazníkom môže výrazne posilniť imidž vašej značky. Prejavte vďačnosť spustením špeciálnych vernostných programov alebo propagačných akcií, ponúknutím príležitostných darčekov zadarmo alebo predĺžením zliav. Je to spoľahlivý spôsob, ako budovať dlhodobé vzťahy so zákazníkmi a humanizovať vašu značku.